Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Europejska Noc Bez Wypadku

Już w najbliższą sobotę 17 X 2009 po raz szósty, tym razem we wszystkich 27. krajach Unii Europejskiej, zostanie przeprowadzona akcja „Europejska Noc Bez Wypadku”. Jej celem jest ograniczenie liczby tzw. wypadków dyskotekowych. Organizatorem akcji w Polsce jest Fundacja „Krzyś” przy współpracy Fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym roku na Warmii i Mazurach  akcja realizowana będzie w Nidzicy, Szczytnie, Mrągowie i Olsztynie.

Akcja została zapoczątkowana w 2000 r. w Belgii. Wstrząśnięci śmiercią młodego Belga, wracającego po drinku z dyskoteki,  jego bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć weekendowe wypadki wśród młodych kierowców. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivers (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol” (Prowadzę „cool” bez alkoholu). W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadków. Od 2003 roku akcja organizowana jest co roku w wielu europejskich państwach, zawsze w trzecią sobotę października.

Założeniem organizatorów jest „zero tolerancji” dla osób prowadzących samochód w stanie nietrzeźwym. Miejscem akcji są młodzieżowe kluby i dyskoteki, a więc miejsca, gdzie zabawie zazwyczaj towarzyszy alkohol. Osoby biorące udział w akcji to przede wszystkim Ci, którzy przyjechali na imprezę samochodem. Na znak złożonej deklaracji, że tego wieczoru nie wypiją alkoholu, zakładają na rękę specjalną opaskę. Przy wyjściu z klubów zostają oni przebadani alkomatem i ci, którzy dotrzymają zobowiązania abstynencji otrzymują atrakcyjne upominki. Natomiast osoby, które mają alkohol w wydychanym powietrzu zachęcane są do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.

W ubiegłym roku, łącznie w całej Europie, do próby na alkomacie podeszło 5220 mężczyzn i 3068 kobiet. Prawie 88 % badanych mogło po wyjściu z dyskoteki prowadzić samochód. W Polsce badaniu alkomatem podano 1088 osób, aż 104 z nich (ok.10 %) uzyskało wynik powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na Warmii i Mazurach wynik oscylował wokół 21 %, co i tak jest poprawą do roku 2007, gdy wynosił 30 % pijanych kierowców.

Co czwarty wypadek samochodowy w UE spowodowany jest przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Wypadki samochodowe po alkoholu są przyczyną aż co trzeciego wypadku śmiertelnego. Wśród ofiar największą grupę stanowi młodzież do 24 lat. Jedną z przyczyn tego stanu jest powszechność jazdy pod wpływem alkoholu i społeczna akceptacja jego picia. Pijani kierowcy to problem, który przybiera coraz szerszy wymiar w naszym społeczeństwie, szczególnie na Warmii i Mkazurach. Mimo prowadzonych na szeroką skalę kampanii informacyjnych, zaostrzenia kar dla kierowców skala zjawiska jest dramatycznie wysoka. Niepokojący jest fakt, iż przy spadku ilości wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, rośnie liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych młodych kierowców.Według „Raportu na temat zapobiegania uszczerbkom na zdrowiu w ruchu drogowym (World Report on Road Traffic Injury Prevention) Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych na świecie. W Zjednoczonej Europie ginie na drogach 10 000 osób rocznie w wyniku prowadzenia pod wpływem alkoholu. Siła akcji tkwi w jej przesłaniu. Oto tego samego dnia w wieku krajach Europy młodzi kierowcy podejmują wspólne wyzwanie, iż  przyjeżdżając samochodem na dyskotekę nie będą pić alkoholu. Zdaję sobie sprawę, iż bardzo trudno nadrobić wieloletnie zaległości w wychowaniu komunikacyjnym, w tradycyjnej zakorzenionej szczególnie w naszym kraju modzie na picie alkoholu, ale konsekwentne działania, zwiększająca się z roku na rok liczba klubów biorących w niej udział, dają nadzieje na zmiany. Jestem przekonany, iż w ciągu kilku najbliższych lat akcją obejmiemy większość miast w Polsce. Przykład akcji Jurka Owsiaka jest dla nas dowodem, iż słuszna i konsekwentnie wprowadzana idea przynosi z czasem bardzo pozytywne efekty” – powiedział Krzysztof Hołowczyc, założyciel Fundacji Kierowca Bezpieczny.

W Olsztynie akcja realizowana będzie w klubach Pestka, Grawitacja i Rakor. W tym roku dla uatrakcyjnienia akcji i wzmocnienia jej przekazu, uczestnicy będą mieli okazję przejść specjalny test na symulatorze bezpiecznej jazdy, w trakcie którego będą  mogli przekonać się o tym, jak bardzo zmienia się czas reakcji za kierownicą, kiedy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz jakie zagrożenia niesie to za sobą.





© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 



Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu