Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Boże narodzenie bez wypadków

Z uwagi na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, Fundacja Kierowca Bezpieczny organizuje kampanię edukacyjną, której celem jest uświadomienie młodzieży, że nawet niewielka ilość alkoholu osłabia koncentrację kierowcy i zdolności oceny sytuacji na drodze. W ramach działań edukacyjnych w szkołach odbędą się zajęcia z wykorzystaniem filmu eksperyment, ukazującego skutki prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Podczas spotkań z młodzieżą wykorzystywane są także alkogogle służące do demonstracji upośledzenia zmysłu występującego po spożyciu alkoholu.

W roku 2011 w Wigilię i dni Bożego Narodzenia zatrzymano blisko 700 nietrzeźwych kierowców, na drogach doszło do ponad 200 wypadków. Zginęło w nich 31 osób, a 294 zostało rannych.

Zdaniem pof. Małgorzaty Przybysz-Zaręby z PWSZ w Elblągu, to błędy wychowawcze generują problemy drogowe. Badania naukowe na temat sięgania przez dzieci i młodzież po alkohol prowadzone na przestrzeni lat 1909- 2009 miały jedną wspólną i niezmienną cechę wskazywały, że inicjacja alkoholowa dzieci i młodzieży najczęściej powstawała w środowisku rodzinnym, dzieci spożywały alkohol niekiedy pod namową i presją rodziców. Na przestrzeni 100 lat różnica wynosiła 10 %.

Kampania rozpoczęła  się 25 listopada w Zespole Szkół w Rogóżu, koło Lidzbarka Warmińskiego. Z uczniami i kadrą pedagogiczną szkoły spotkał się sekretarz fundacji Waldemar Ziarek.

Pytani po zajęciach uczniowie nie kryli swojego zdumienia jak mocno ograniczyły się ich percepcje zmysłowo-ruchowe po nałożeniu alkogogli. Proste ćwiczenia, które wykonywali bez większych problemów po nałożeniu alkogogli okazały się w wielu wypadkach niewykonalne.

Kampania potrwa do 20 grudnia 2013 i obejmie szkoły powiatu lidzbarskiego, bartoszyckiego i nidzickiego.

 

 

 © Fundacja "Kierowca Bezpieczny"Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu