Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
Europejska Noc Bez Wypadku

Już po raz drugi w kilkudziesięciu polskich dyskotekach przeprowadzono akcję  Europejska Noc Bez Wypadku. Jej celem jest ograniczenie liczby tzw. wypadków dyskotekowych. Organizatorem akcji w Polsce jest Fundacja „Krzyś” przy współpracy Fundacji „Kierowca Bezpieczny”.

Akcja zapoczątkowana została kilka lat temu w Belgii, a w tym roku przeprowadzona została w Polsce, Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Estonii, Szwecji i Szwajcarii.

Założeniem organizatorów jest „zero tolerancji” dla osób prowadzących samochód w stanie nietrzeźwym. Miejscem akcji są młodzieżowe kluby i dyskoteki, a więc miejsca, gdzie zabawie zazwyczaj towarzyszy alkohol. Osoby biorące udział w akcji to przede wszystkim Ci, którzy przyjechali na imprezę samochodem. Na znak złożonej deklaracji, że tego wieczoru nie wypiją alkoholu, zakładali na rękę specjalną opaskę. Przy wyjściu z klubów zostali oni przebadani alkomatem i ci, którzy dotrzymali zobowiązania abstynencji otrzymali atrakcyjne upominki. Natomiast osoby, które miały alkohol w wydychanym powietrzu zachęcane były do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.

W ubiegłym roku, łącznie w całej Europie, do próby na alkomacie podeszło 5220 mężczyzn i 3068 kobiet. 88 % badanych mogło po wyjściu z dyskoteki prowadzić samochód. W Polsce badaniu alkomatem podano 1088 osób, 104 z nich (ok.10 %) uzyskało wynik powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W tym roku Europejska Noc Bez Wypadku została zorganizowana po raz pierwszy również w Olsztynie. W klubach Grawitacja i Rakor namawiano na wejściu kierowców do abstynencji, a na wyjściu sprawdzono alkomatem 57 osób, które zadeklarowały, że nie będą spożywały alkoholu w trakcie imprezy. Aż 30% osób spośród nich miało ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nietrzeźwych kierowców proszono, żeby pozostawili swoje auta, a do domu wrócili w inny sposób. Tych, którzy powstrzymali się, zgodnie z deklaracją, od spożywania alkoholu nagrodzono upominkami.

Wynik akcji w Olsztynie dobitnie wskazuje, że wśród młodych kierowców istnieje słaba świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu.

Historia akcji

Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć weekendowe wypadki wśród młodych kierowców. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol”. (Powadzę „cool” bez alkoholu). W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadków. Od 2003 roku akcja organizowana jest co roku, w trzecią sobotę października, w wielu europejskich państwach.

 

© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu