Aby noc była cicha i spokojna - Europejska Noc bez Wypadku na Warmii i Mazurach
"Aby noc była cicha i spokojna Europejska - Noc bez Wypadku na Warmii i Mazurach" - pod takim hasłem odbędzie się w Olsztynie, Szczytnie i Mrągowie kampania społeczna "Europejska noc bez wypadku", będąca pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego. To wielkie międzynarodowe wydarzenie realizowane będzie 18 X 2008, o tej samej porze i w taki sam sposób, w kilkunastu krajach Unii Europejskiej. Organizatorami akcji są Fundacja "Krzyś", Fundacja "Kierowca Bezpieczny", organizacja "Responsibile For Young Drivers" oraz Komisja Europejska.
Idea akcji jest bardzo prosta: Jeżeli piłeś, nie jedź. Wolontariusze Fundacji Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca Bezpieczny" będą namawiać kierowców, aby nie pili alkoholu podczas dyskoteki. Poproszą ich o nałożenie na rękę jednorazowej opaski. Ma ona przypominać, że nosząca ją osoba nie będzie pić alkoholu podczas zabawy. Ci, którzy wytrzymają bez alkoholu, przy wyjściu z klubu poddadzą się badaniu alkomatem i - o ile urządzenie wskaże wynik negatywny - otrzymają drobne upominki. Pozostałych, wolontariusze postarają się namówić do pozostawienia pojazdu przed klubem i powrotu taksówką lub środkami komunikacji miejskiej.
Wybór terminu jest nieprzypadkowy, ponieważ w nocy z soboty na niedzielę ilość wypadków z udziałem młodych, pijanych kierowców jest największa. W ubiegłym roku, łącznie w całej Europie badaniu alkomatem poddało się 5220 mężczyzn i 3068 kobiet. 88 % badanych mogło po wyjściu z dyskoteki prowadzić samochód. W Polsce badaniu alkomatem podano 1088 osób. 104 z nich (ok.10 %) uzyskało wynik powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W ubiegłym roku po raz pierwszy akcję zorganizowano w Olsztynie. Aż 30% osób spośród przebadanych alkomatem miało ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Akcja zrealizowana zostanie w klubach: "Kotłownia" i "Grawitacja" w Olsztynie, "Viva" w Mrągowie oraz "9"-tka i "Cela" w Szczytnie.
Idea akcji narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moresu z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął.
Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć liczbę weekendowych wypadków wśród młodych kierowców. Rok później powstało Stowarzyszenie "Responsibile Young Drivers" (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem "Roule cool, Sans alkohol". (Prowadzę "cool" bez alkoholu). W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadków. Corocznie od 2003 roku akcja organizowana jest w trzecią sobotę października w wielu europejskich państwach.
Według "Raportu na temat zapobiegania uszczerbkom na zdrowiu w ruchu drogowym" ( World Report on Road Traffic Injury, Prevention) Światowej Organizacji Zdrowia z 2004 roku, prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych na świecie. W wyniku prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu na drogach Zjednoczonej Europy ginie corocznie 10 000 osób.