« wiadomości »

Od 10 lat Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej nie tylko pod względem liczby ofiar śmiertelnych, ale także kosztów, jakie ponosi państwo z powodu tragedii drogowych.

W 2008 r. jedna ofiara wypadku drogowego kosztowała państwo 1,47 mln zł. od 2000 r. ta kwota uległa podwojeniu. Zdaniem Banku Światowego, wypadki drogowe pochłaniają 2 proc. naszego PKB.

Statystyki pokazują, że wśród ofiar wypadków przeważają osoby w przedziale wieku 15 - 45 lat, a 80 proc. z nich to mężczyźni. Tracimy więc najbardziej wydajnych zawodowo członków naszej populacji.

Samodzielna Pracownia Ekonomiki Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wyliczyła, że 1 tys. km autostrady może rocznie pomniejszyć liczbę zabitych na polskich drogach o 200 osób, a rannych o 1300.
Partnerzy fundacji

 

Poprzenia strona...
Wiadomości


Inauguracja drugiej edycji akcji „Ciśnienie pod kontrolą”

18 września na Placu Bankowym w Warszawie Krzysztof Hołowczyc, założyciel Fundacji „Kierowca Bezpieczny”, uczestniczył w inauguracji tegorocznej edycji akcji „Ciśnienie pod kontrolą” organizowanej przez firmę Michelin . Po konferencji prasowej Hołowczyc, udzielił warszawskim kierowcom rad jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz zachęcał do regularnego sprawdzania stanu ciśnienia w oponach.

Akcja jest odpowiedzią na apel Komisji Europejskiej, która w 2004 r. wezwała do podjęcia działań w celu zmniejszenia do roku 2010 liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę. Michelin podpisując Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zobowiązał się do przeprowadzenia akcji edukacyjnej we wszystkich krajach UE.

W Polsce akcja „Ciśnienie pod kontrolą” została po raz pierwszy zorganizowana w zeszłym roku w Warszawie i Olsztynie. Specjaliści Michelin skontrolowali kilkaset samochodów, z których przeszło 80% poruszało się na niebezpiecznie niedopompowanych oponach. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. We Francji 70% kontrolowanych pojazdów poruszało się z niedostatecznym ciśnieniem w oponach, a 43% spośród nich z ciśnieniem określanym jako niebezpieczne.

Akcja „Ciśnienie pod kontrolą” ma na celu zachęcenie kierowców do systematycznej kontroli ciśnienia w oponach swoich pojazdów. Opona niedopompowana w 20% powoduje zmniejszenie o 20% ilości kilometrów przejechanych przy wykorzystaniu tej samej ilości paliwa. Prawidłowe ciśnienie ogranicza ryzyko uszkodzenia opony i utraty kontroli nad pojazdem w sytuacjach awaryjnych oraz zabezpiecza przed przedwczesnym zużyciem ogumienia. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać raz w miesiącu lub przynajmniej przed każdą długą trasą. Spadek ciśnienia następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji samochodu, może także nastąpić na skutek obniżenia temperatury otoczenia oraz niewielkich przebić bieżnika.

W Polsce akcja wspierana jest między innymi przez Policję, Polski Czerwony Krzyż, Instytut Transportu Samochodowego oraz Fundację Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”.

Zobacz artykuł w Życiu Warszawy

© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 www.321internet.pl Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu