Poprzenia strona...
Wiadomości


IV Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

    Krzysztof Hołowczyc, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor byli gośćmi specjalnymi wśród ponad trzech tysięcy uczestników corocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Bądź bezpiecznym, trzeźwym i życzliwym kierowcą".

To już kolejna, czwarta pielgrzymka zmotoryzowanych na Jasną Górę, zorganizowana przez duszpasterza kierowców ks. Mariana Midurę. Oprócz zmotoryzowanych pielgrzymów licznie przybyli również policjanci, przedstawiciele szkół jazdy, wojskowi, znani kierowcy rajdowi i motocyklowi.
Już z samego rana goście uczestniczyli w otwarciu wystawy fotografii zorganizowanej przez Miva Polska - agendę Episkopatu Polski ds. misjonarzy, która zajmuje się zbiórką środków na zakup samochodów dla polskich misji. Przed południem biskup polowy Wojska Polskiego generał Tadeusz Płoski odprawił mszę dla pątników. - Módlmy się w intencji wszystkich podróżujących po naszych drogach, módlmy się też za tych kierowców i pasażerów, którzy już podróż skończyli i na drogi nie wyjadą - mówił.

Przy współpracy młodych rajdowców z Auto Sport Częstochowa w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, a następnie w budynku Energetyka w Częstochowie zaprezentowana została wystawa Fundacji KRZYŚ i Fundacji Kierowca Bezpieczny - Mleczko&Hołowczyc "Bądź Bezpiecznym Kierowcą", wzbogacona o efektowne fotogramy z rajdu Dakar.

W trakcie mszy świetej, transmitowanej przez radio i telewizję, apel duszpasterza kierowców odczytał Krzysztof Hołowczyc. (Treść apelu do pobrania poniżej).

Po mszy godzinę trwało święcenie pojazdów wokół klasztoru. Ze względu na wielki teren ceremonia odbywała się z wojskowego dżipa. Biskupowi, który święcił auta i błogosławił kierowców, towarzyszył Krzysztof Hołowczyc, trzymając naczynie z wodą święconą.

Po zakończeniu części oficjalnej rajdowcy zostali otoczeni wianuszkiem fanów: rozdawali autografy, były wspólne fotografie. - Wielokrotnie modliłem się w klasztorze, trzy razy szedłem też z pieszą warszawską pielgrzymką - wspominał najsłynniejszy polski motocyklista Marek Dąbrowski. - Pobyt tutaj to dla mnie powód do refleksji, która procentuje, zarówno w codziennym życiu, jak i zachowaniu na drodze. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Bądź bezpiecznym, trzeźwym i życzliwym kierowcą". Stąd apel nas wszystkich: mniej emocji, brawury, więcej rozsądku, kiedy siedzicie za kierownicą. W modlitwie pamiętamy o kolegach, którzy zginęli na drogach.

Każdy z pielgrzymów, który stracił w wypadku kogoś bliskiego, otrzymał specjalną świecę z wypisanym imieniem bliskiej osoby i zapalił ją podczas Drogi Krzyżowej.

GW : Po mszy wygłosił Pan apel do kierowców. Czy wpłynie to na ich zachowanie na drogach?

Krzysztof Hołowczyc: Powiem tak: po śmierci mego przyjaciela Jasia Kuliga, w którego intencji modliliśmy się tutaj, nie opuszcza mnie poczucie, że nie wolno siedzieć z założonymi rękami, że trzeba zrobić wszystko, by Polska nie miała rok w rok sześciu tysięcy zabitych w wypadkach. Stąd ten apel, by kierowcy zmienili styl jazdy, myśleli za kierownicą, nie przekraczali szybkości, zapinali pasy, nie wysyłali SMS-ów, trzymając kierownicę.

GW: Takie apele wygłaszają też policja i księża z ambon, ale nie zawsze są one skuteczne.

KH: Ale ci nadawcy mają trochę inny odbiór. Myślę, że jeżeli człowiek, zwłaszcza młody, usłyszy od rajdowca, który podczas wyścigów pędzi 200 kilometrów na godzinę, że na zwykłych drogach brawura jest niepotrzebna, wręcz śmieszna i śmiertelnie niebezpieczna, to może się zastanowi. Jeśli zmieni się zachowanie choćby kilku osób, to warto apelować


(na podstawie Gazety Wyborczej)

Do pobrania: pielgrzymka.doc© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu