Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Fundacja na 14. Pikniku Naukowym

W Parku imienia Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu, odbył się 14 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największą w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Jednym z najbardziej obleganych miejsc Pikniku był namiot Fundacji „Kierowca Bezpieczny”, w którym uczestnicy imprezy sprawdzali swoje umiejętności prowadzenia pojazdów, na Symulatorze Bezpiecznej Jazdy.

Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 250 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Prezentowany w namiocie Fundacji „Kierowca Bezpieczny” - Symulator Bezpiecznej Jazdy, cieszył się dużym zainteresowaniem głównie wśród młodych uczestników Pikniku, którzy chętnie brali udział w specjalnie przygotowanych próbach jazdy, po wirtualnych trasach. Kierowcy mieli okazje wziąć udział w badaniu czasu reakcji, dowiedzieć się jak zmienia się długość drogi hamowania w stosunku do rozwiniętej prędkości, a także określić swoje umiejętności w nietypowych sytuacjach drogowych, wymagających od kierowcy umiejętności przewidywania potencjalnych zagrożeń. Osoby kończące swój przejazd otrzymywały komiks pt. „Parę Piwek”, przedstawiający krótką historię na temat zagrożeń i konsekwencji, jakie niesie ze sobą prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Namiot Fundacji „Kierowca Bezpieczny” stał się również doskonałym miejscem dla dorosłych kierowców do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń związanych z sytuacją na polskich drogach. Uczestnicy opowiadali historie na temat zdarzeń drogowych, w których brali udział, lub których byli świadkami. Mówili też o przyczynach tragedii drogowych, gdzie wśród wielu kierowców niezmiennie królują brawura oraz bezmyślność. Pocieszającym jest jednak fakt, że dzięki takim imprezom jak ta, świadomość istnienia niebezpieczeństw drogowych wśród kierowców z roku na rok wzrasta. Dotyczy to także młodych kierowców, którzy wiodą w niechlubnych statystykach tragedii drogowych.

Zobacz relację w Radiu Euro


© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu