Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Płocku

Dzień Bezpiecznego Kierowcy – pod takim hasłem, 26 lipca na Starym Rynku w Płocku, odbył się festyn, zorganizowany z okazji inauguracji II edycji programu „ORLEN. Bezpieczne Drogi”. Dzięki uprzejmości władz miasta, organizatorzy imprezy PKN ORLEN wraz z Fundacją „Kierowca Bezpieczny” zapewnili uczestnikom wiele  atrakcji w samym centrum malowniczej płockiej starówki.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie oraz pouczających, choć wesołych  piosenkach Kapeli Jakubowej, mieszkańcy Płocka mieli możliwość bliżej poznać zagadnienia związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Gościem specjalnym pikniku był znany kierowca rajdowy i autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa Krzysztof Hołowczyc, który chętnie dzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami. Mówił o najważniejszych problemach, z jakimi spotykają się kierowcy na polskich drogach: jeździe pod wpływem alkoholu, przekraczaniu dozwolonej prędkości, wymuszaniu pierwszeństwa oraz złym stanie technicznym nawierzchni dróg.

Mieszkańcy Płocka mogli w bezpieczny i niezwykle sugestywny sposób przekonać się, czym grozi jazda pod wpływem alkoholu. Było to możliwe, dzięki specjalnie sprowadzonemu z Belgii pojazdowi AlcoKart, który za pomocą wbudowanego modułu elektronicznego opóźnia reakcje układu kierowniczego. Pojazd zachowuje się, jakby był sterowany przez nietrzeźwego kierowcę. Wielu uczestników przekonało się, że kontrolowanie auta na „podwójnym gazie” jest praktycznie niemożliwe, pomimo, że pojazd poruszał się z prędkością maksymalną zaledwie 12 km/godz.!

Dla tych, którzy zapominają o zapinaniu pasów bezpieczeństwa organizatorzy przygotowali symulator zderzeń. Każdy mógł przekonać się, jak ogromne wrażenie robi symulowane zderzenie przy niewielkiej prędkości 7 km/godz. Urządzenie w realistyczny sposób uświadamia o konieczności zapinania pasów w trakcie jazdy.

Płocczanie mogli również wysłuchać wielu cennych rad, których udzielił im drugi z gości specjalnych, Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura. Mówił on m.in. o etycznych, moralnych i duchowych aspektach łamania przepisów drogowych oraz zaprezentował specjalny śpiewnik kierowcy katolika.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja rysunków Mleczko&Hołowczyc „Bądź bezpiecznym kierowcą”, które w humorystyczny sposób zwracają uwagę na najważniejsze zagadnienia z zakresu BRD.

Festyn był też okazją do spotkania z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Aspirant Marek Ciećwierz wraz z kilkoma  funkcjonariuszami prezentowali pojazdy policyjne oraz opowiadali o trudnych sytuacjach w codziennej pracy policji. Chętni mogli zasiąść za kierownicą radiowozu oraz zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Akcja spodobała się kierowcom, którzy licznie ustawiali się w kolejce do badania alkomatem.

Ważnym elementem w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest edukacja dzieci i młodzieży, dlatego podczas imprezy w Płocku było wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Licznie zebrane dzieci brały udział w konkursie rysunkowym na hasło z zakresu BRD. Do wygrania było wiele nagród ufundowanych przez PKN Orlen.

Zebrani na Starym Rynku mieszkańcy Płocka jednomyślnie podkreślali istotną rolę tego typu imprez dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowe


© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu