Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Fundacja partnerem kampanii
"Rowerem bezpieczniej do celu"

3 czerwca 2012r. na terenie Parku Agrykola w Warszawie odbył się "Piknik rodzinny" zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendę Główną Policji w ramach kampanii "Rowerem bezpieczniej do celu". Wśród instytucji wspierających inicjatywę jet Fundacja "Kierowca Bezpieczny".

Założeniem Kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu" jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, w szczególności dzieci i młodzieży, kształtowanie postawy świadomego i bezpiecznego uczestnika ruchu drogowego, przestrzegającego przepisy prawa, uświadomienie młodym rowerzystom, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od ich znajomości przepisów ruchu drogowego. Ideą kampanii jest także zaznajomienie dzieci i młodzieży z zagrożeniami, które mogą spotkać je na drodze oraz wyrobieniu nawyku poszanowania przepisów prawa o ruchu drogowym. Okres trwania kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu" przewidziany jest na czas wakacji. Fundacja Kierowca Bezpieczny udostępniła uczestnikom pikniku profesjonalny symulator bezpiecznej jazdy. Dla dzieci i młodzieży była to unikatowa możliwość sprawdzenia się jako kierowca samochodu w wirtualnych, aczkolwiek realistycznie przedstawionych sytuacjach ruchu drogowego.

Kampania bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym od 4 lat wpisuje się w działania realizowane w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Kampania została w tym roku także ujęta na liście przedsięwzięć realizowanych w ramach tzw. dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, zainaugurowanej 11 maja 2011 r. w Sejmie. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - Decade of Action for Road Safety.

W 2011 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 652 wypadkach drogowych, w których zginęło 329 osób, a rany odniosło 4 486 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 313 zabitych oraz 4 118 rannych. Z analizy wieku sprawców – rowerzystów wynika, ze największe zagrożenie powodują dzieci i osoby starsze, przy czym wypadki z udziałem osób starszych pochłonęły zdecydowanie więcej ofiar śmiertelnych. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 524 wypadków (28,2% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęły w nich 82 osoby (57,2%), a 450 zostało rannych (25,5%).
W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały 355 wypadków (19,1% ogółu) w wyniku których zginęło 9 osób (6,2%), a 352 osoby doznały obrażeń ciała (19,9%).

 

 

 

 

© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu