Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
Jazda na światłach przez cały rok

 17 kwietnia weszła w życie nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzająca obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Fundacja „Kierowca Bezpieczny” była jedną z organizacji tworzących Koalicję na rzecz jazdy na światłach przez cały rok, popierając tę ideę jako przyczyniająca się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Najwięcej wypadków co roku ma miejsce w czerwcu, lipcu i w sierpniu czyli w okresie dobrej widoczności. Największe natężenie ruchu pojazdów w 2005 r. odnotowywano w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem. W ubiegłym roku najwięcej wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami wydarzyło się w godzinach 14.00 - 19.00 (13 636, co stanowi 34,4% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących). W wyniku tych wypadków ranne zostały 18 053 osoby (33,9%), a śmierć poniosło 1 212 (28,6%) uczestników ruchu.

Okazuje się, że tak proste rozwiązanie jak jazda na światłach mijania przez cały rok także w dzień mogłaby poprawić te smutne statystyki. Jak szacują eksperci Instytutu Transportu Samochodowego, rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł w dzień na miesiące od marca do września powinno zmniejszyć liczbę zabitych w wypadkach z udziałem dwóch pojazdów o 20% - to 303 osoby uratowane! Ponadto stosowanie świateł w dzień przez cały rok pozwala:

  • zmniejszyć liczbę zabitych na drogach o 20%
  • zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów, do których dochodzi właśnie w dzień o 5- 15%;
  • zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%;
  • pozwala pieszym szybciej dostrzec zbliżający się pojazd, lepiej ocenić odległość oraz prędkość;

Organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego postanowiły połączyć działania, aby zachęcać kierowców do jazdy na światłach także w dzień. Powstała Koalicja na rzecz jazdy na światłach przez cały rok. Cele Koalicji to między innymi: współpraca w zakresie zachęcania kierowców do jazdy na światłach przez cały rok; propagowanie we własnej działalności społecznej i edukacyjnej idei jazdy na światłach przez cały rok; budowanie poparcia społecznego dla jazdy na światłach przez cały rok.

           

© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu