Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Bezpłatny program terapeutyczny dla uczestników wypadków drogowych

Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzony jest bezpłatny program specjalistycznej terapii zespołu stresu pourazowego u ofiar wypadków komunikacyjnych.

Program jest adresowany do osób, które uczestniczyły lub były świadkami wypadku komunikacyjnego i mimo upływu czasu zmagają się z problemami emocjonalnymi, które niekorzystnie wpływają na ich obecne życie.

Doświadczenie zagrożenia zdrowia lub życia własnego, zagrożenie lub utrata bliskich osób poszkodowanych w wypadku drogowym, to jedno z najczęstszych doświadczeń traumatycznych. Według prowadzonych na świecie badań u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym mogą wystąpić różne trudności emocjonalne. Objawy te u części osób mijają samoistnie. Czasami jednak przez wiele miesięcy, a nawet i lat po wypadku mogą powodować trudności w codziennym życiu; lęk i unikanie sytuacji dotychczas nie sprawiających problemów (takich jak jazda samochodem, przejście przez jezdnię), problemy w relacjach z bliskimi, dyskomfort, nawracające niechciane wspomnienia czy koszmarne sny o wypadku, obniżenie sprawności w pracy zawodowej.

Często objawy powypadkowe układają się w tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD). Objawy zaburzeń potraumatycznych mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi lub farmakologicznymi. Metody te stanowią w wielu krajach standard leczenia PTSD. W świetle licznych badań na świecie, leczenie PTSD przynosi wielu osobom ulgę – i daje szansę na życie wolne od niepotrzebnych ograniczeń. Aby to stało się możliwe, konieczne jest wczesne rozpoznanie zaburzenia stresowego pourazowego (które musi być dokonane przez specjalistę). Problemem opóźniającym uzyskanie pomocy pozostaje często świadomość, że PTSD można skutecznie leczyć i dostępność zarówno psychoterapii jak i farmakoterapii.

Psychoterapia prowadzona jest metodą przedłużonej ekspozycji, jedną z form terapii poznawczo-behawioralnej. Program ten został nagrodzony w 2001 nagrodą Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Stanach Zjednoczonych i jest rekomendowany jako wzorcowy i wskazany do rozpowszechnienia, program leczenia. W programie psychoterapia prowadzona jest przez specjalistów w psychoterapii poznawczo-behawioralnej, pierwszą w Polsce grupę osób, które przeszły specjalistyczne szkolenie i superwizję w oryginalnej metodzie przedłużonej ekspozycji. Leczenie farmakologiczne prowadzone jest lekami, których skuteczność została udowodniona w leczeniu PTSD i innych zaburzeń lękowych. Wszystkie badania prowadzą licencjonowani psychoterapeuci: psycholodzy i psychiatrzy posiadający certyfikaty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej i/lub zagraniczne odpowiedniki tego certyfikatu. Uczestnictwo w programie jak i wszelkie informacje uzyskane podczas leczenia są poufne. Jeżeli nawet w procesie diagnozy okaże się, że dana osoba nie może być włączona do projektu (np. istnieją wskazania do innych niż proponowane formy leczenia) to uzyska informację o miejscach gdzie może otrzymać odpowiednią pomoc. Diagnoza i leczenie objęte badaniem są bezpłatne.

Kierownikiem programu jest prof. dr hab. Bogdan Zawadzki

Na stronie www.wypadki-drogowe.pl, można znaleźć dodatkowe informacje o programie, kontakt e-mail: terapia@psych.uw.edu.pl lub nr tel. 509-127-858





© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 



Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu