Poprzenia strona...
Wiadomości


"PIES W PODRÓŻY"

    Od czerwca 2005 roku ruszył ogólnopolski i edukacyjny program "Zwierzak bezpieczny w podróży", którego pomysłodawcą i inicjatorem jest miesięcznik "Cztery Łapy". Głównym celem akcji jest propagowanie odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami towarzyszącymi oraz uświadamianie ludziom, jak bezpiecznie podróżować z czworonogami. Patronem akcji jest Fundacja " Kierowca Bezpieczny"..

TWyjeżdżając z psem powinniśmy wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać, aby uczynić jazdę samochodem bezpieczną zarówno dla nas, jak i pupila. Nasz podopieczny to też pasażer, który wymaga odpowiedniego przygotowania do drogi.

PRZED PODRÓŻĄ Najlepiej przyzwyczajać psa do jazdy samochodem od szczeniaka. Uchroni go to w przyszłości od stresu związanego z podróżą. Przed dłuższym wyjazdem należy udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii. Systematyczne odrobaczanie i szczepienie przeciwko wściekliźnie jest sprawą oczywistą, jednak powinniśmy upewnić się, czy nie należy tych czynności powtórzyć. W okresie wiosenno-letnim wzmożoną aktywność wykazują pasożyty (pchły i kleszcze). Możemy zaoszczędzić cierpienia psu, jeśli odpowiednio wcześnie wykonamy zabiegi profilaktyczne, stosując odpowiednie preparaty. Na rynku dostępne są ich różne formy, np. spray, obroża, spot-on.

Wiele psów cierpi na chorobę lokomocyjną, której objawy mogą być dla nich kłopotliwe (ślinienie, wymioty, drżenie, duszności). Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi, jak zapobiec takim dolegliwościom. Pamiętajmy o ogólnie przyjętej zasadzie, że nie należy karmić psa tuż przed podróżą. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Aby swobodnie podróżować, właściciel musi mieć przy sobie aktualną książeczkę zdrowia psa. W przypadku wyjazdu za granicę wymagany jest również paszport, dostępny wyłącznie u wyznaczonych lekarzy weterynarii. Dokumenty te są dowodem na to, że nasz pupil należy do nas, jest zdrowy i zaszczepiony.

W CZASIE JAZDY Sposób przewożenia psa jest uzależniony od jego wielkości oraz od tego, jaki typ auta posiadamy. Jeśli nasz samochód to combi lub van, a zwierzak to osobnik dużej rasy, możemy przewozić go w odpowiednio przygotowanej przestrzeni bagażowej. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie tego miejsca matą ochronną (tzw. kardimatą). Zapewni ona psu dobrą przyczepność, jest wytrzymała, antypoślizgowa, łatwo zmywalna i dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. W większości samochodów typu combi przestrzeń bagażowa oddzielona jest od wnętrza samochodu kratą, która może zapobiegać niepożądanemu przemieszczaniu się psa. Jeśli w naszym samochodzie nie ma takiej kraty, możemy zaopatrzyć się w specjalną siatkę, która będzie spełniała podobne zadanie.

Innym sposobem przewożenia dużego (lub małego) psa jest posadzenie go na kanapie tylnego siedzenia i zastosowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa. Należy założyć pupilowi szelki i przyczepioną do nich smycz wpiąć w zaczep pasów, umieszczonych na tylnym siedzeniu. Jazda w szelkach nie ograniczy swobody ruchów psa, a zagwarantuje mu bezpieczną i komfortową podróż.

W przypadku małych psów najwygodniejszym sposobem ich przewozu jest klatka transportowa, którą należy umieścić na tylnej kanapie i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Jest ona wykonana z plastiku, dzięki czemu jest lekka i można ją łatwo umyć. Podczas drogi stwarza zaciszne miejsce dla naszego czworonoga. Aby pupil dobrze się w niej czuł, włóżmy do niej jego ulubiony kocyk. Klatki transportowe są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych.

W czasie jazdy należy zapewnić psu stały dopływ świeżego powietrza. Nie możemy jednak dopuścić do powstania przeciągów, ponieważ są one niebezpieczne dla jego zdrowia (np. powodują zapalenie uszu). Podczas drogi róbmy przerwy w podróży minimum co dwie godziny. Opuszczający auto pupil powinien być wyprowadzany na smyczy i mieć obrożę z identyfikatorem, zawierającym dane właściciela.

W trakcie postoju pamiętajmy, aby dać psu pić i umożliwić mu załatwienie potrzeb fizjologicznych. Sprzątanie po czworonogu jest tak samo ważne w naszym miejscu zamieszkania, jak i podczas wyjazdów. Jeśli pies dostatecznie wybiega się na dworze, możemy spokojnie kontynuować podróż. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie, bez względu na panującą pogodę i temperaturę powietrza.

Planując dłuższy urlop z podopiecznym sprawdźmy, które hotele mają w swojej ofercie możliwość zakwaterowania ze zwierzakiem. Bazę hoteli oferujących tego typu usługi można znaleźć na stronie internetowej www.zwierzakbezpiecznywpodrozy.pl.

Jeśli troszczymy się o zdrowie pupila, to przestrzegajmy powyższych zasad. Wówczas wspólne wyjazdy uczynimy bezpiecznymi i komfortowymi.



Agata Polakowska




© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 



Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu