|
|
Wiadomości
Akcja „ Bezpieczny przejazd …”
Briefingiem w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie rozpoczęła się kampania społeczna „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie”. Jej celem jest wpłynięcie na zachowania kierowców przekraczających przejazdy kolejowo-drogowe. Patronat nad akcją objęła Fundacja „Kierowca Bezpieczny” .
Podobne akcje prowadzone m.in. w USA, Japonii i na Słowacji przyniosły znaczne efekty. Organizowana akcja jest pierwszą tego typu akcją w Polsce.
W rozgłośniach radiowych i studiach TV będą odbywały się rozmowy o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach. Przy drogach zostaną ustawione tablice informacyjne, a w całej Polsce będą rozdawane ulotki za pośrednictwem Straży Ochrony Kolei i Policji.
Krzysztof Hołowczyc: "Swój udział w tej ważnej społecznie akcji traktuję jako hołd złożony pamięci mojego wspaniałego, rajdowego kolegi Janusza Kuliga, który zginął właśnie na przejeździe kolejowym. W zderzeniu z pociągiem nikt nie ma szans. Nie miał ich Janusz, nie miałbym też ja. Jeśli ta akcja, pierwsza w historii PKP, doprowadzi choćby do uratowania jednego ludzkiego życia, to będę bardzo dumny, że mogłem wziąć w niej udział. Mam nadzieję, że zdecydowanie więcej kierowców będzie zatrzymywało się przed przejazdami, niezależnie od tego, czy jest on strzeżony, czy nie. Lepiej poświęcić te kilkanaście sekund niż narazić się na niebezpieczeństwo wypadku."
Tragiczna jest statystyka tych zdarzeń. Wypadki na przejazdach stanowią wprawdzie tylko 0,1% wszystkich wypadków drogowych w Polsce, ale ich skutki są szczególnie tragiczne: w każdych 100 wypadkach ginie średnio 26 osób, w porównaniu z 11 osobami w wypadkach na drogach.
W roku bieżącym wydarzyło się już 112 wypadków na przejazdach. Rozpoczęły się wakacje, okres, w którym zwykle dochodzi do większej ilości na drogach, w tym na przejazdach kolejowych. Przyczyną aż 97% wypadków na przejazdach jest nieostrożność kierowców. Przejeżdżanie pod opuszczającymi się barierami, omijanie „slalomem” półrogatek, nie respektowanie czerwonych świateł i sygnalizacji dźwiękowej – to częste wykroczenia popełniane przez kierowców. W dalszym ciągu prowadzone są przez PKP PLK prace nad modernizacją przejazdów oraz nad doskonaleniem rozwiązań prawnych regulujących tę sprawę. Zwiększana jest kontrola nad pracą osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na przejazdach i nad stanem technicznym przejazdów.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i ich partnerzy w kampanii „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie” apelują do wszystkich kierowców o szczególną ostrożność podczas przekraczania przejazdów. Pamiętajmy, że droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi przynajmniej 700 m. Maszynista nie ma żadnych szans na uniknięcie zderzenia z samochodem, który niespodziewanie wjechał na przejazd.
Partnerami PKP PLK S.A. w kampanii są: Policja, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”, Telewizja „Polsat”, Program I Polskiego Radia i tygodnik „Motor”, a także Radio „Bis”, Radio „Wawa” i Radio „Merkury” oraz wiele innych stacji radiowych, telewizyjnych, gazet i czasopism.
© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
|
|
|