20 lipca 2008 roku na Rynku Starego Miasta w Olsztynie licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur mieli okazję, w niecodzienny sposób, przekonać się jak niebezpieczna jest jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Z inicjatywy Fundacji Kierowca Bezpieczny trafił bowiem do Olsztyna unikatowy, supernowoczesny symulator jazdy, zbudowany w Belgii na bazie Toyoty Corolli Verso. Symulator będzie też prezentowany 21 lipca w Ełku.
Gościem specjalnym pokazu był Krzysztof Hołowczyc, który jako pierwszy zasiadł za kierownicą symulatora.
„Jestem pod wrażeniem, bowiem taki symulator dobitnie pokazuje, jak pod wpływem alkoholu zmieniają się nasze predyspozycje do prowadzenia, jak bardzo wzrasta ryzyko jazdy. Jestem przekonany, że każdy kto podda się takiej próbie, będzie miał świadomość, że nie można sprawnie jeździć, nawet po wielkiej dawce alkoholu. Cieszę, się że udało nam się sprowadzić ten symulator do Olsztyna i Ełku, bowiem w naszym regionie zjawisko prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jest niestety na porządku dziennym.” - powiedział olsztyński euro poseł.
Zdaniem Krzysztofa Hołowczyca „jazda po kielichu” to coraz większy problem na polskich drogach. Problem wypadków drogowych z udziałem pijanej młodzieży jest szczególnie dotkliwy na drogach Warmii i Mazur. Symulator, badając czas reakcji i drogę hamowania symulowaną po różnych dawkach spożytego alkoholu, pozwala zrozumieć, że nawet niewielka ilość alkoholu we krwi działa bardzo negatywnie na zdolność do prowadzenia pojazdu. Prowadzona kampania służy zatem realnej poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez edukację zwłaszcza młodych ludzi. Każdy uczestnik akcji ma, dzięki symulatorowi, możliwość namacalnego sprawdzenia, jak niebezpieczne może być prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.
Symulator Driving 3D, unikatowe urządzenie służące uświadamianiu negatywnych skutków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, będzie prezentowany tylko w ośmiu miastach Polski. Symulator jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym wykorzystującym prawdziwy samochód osobowy oraz interaktywną platformę 3D. Podczas próby kierowca korzysta z samochodu podobnie jak w warunkach drogowych, ale przy zgaszonym silniku. Platforma interaktywna symuluje zachowanie pojazdu podczas jazdy. Próby przejazdów w symulatorze ukazują jak istotna jest trzeźwość i koncentracja kierowcy podczas jazdy. Dzięki urządzeniu każdy może poznać granice swoich możliwości oraz poziom umiejętności. Po każdej próbie instruktor analizuje i przedstawia błędy popełnione przez kierowcę. Największą zaletą symulatora jest możliwość włączenia specjalnego trybu symulującego jazdę pod wpływem alkoholu. Tryb może zostać uruchomiony przed próbą lub zostać naniesiony na przebytą trasę po skończonej próbie. Jest to doskonały sposób, aby zaprezentować konsekwencje wynikające z prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Dotyczy to w szczególności młodych ludzi, „świeżo upieczonych” i przyszłych kierowców.
Podczas olsztyńskiej prezentacji uczestnicy zapoznali się z zagrożeniami występującymi w ruchu drogowym, przyczynami ich powstawania oraz sposobami ich zapobiegania. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Kapela Jakubowa”, wykonując utwory o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego ze swojej płyty „Trzeźwo myślę, trzeźwo jeżdżę”.
Kampania realizowana jest na Warmii i Mazurach pod patronatem Marszałka Województwa. W Olsztynie patronuje jej Zastępca Prezydenta Olsztyna i Rada Miasta, a w Ełku Prezydent Miasta i Rada Miasta. Organizatorami kampanii są: Fundacja „KRZYŚ”, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny” oraz Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Akcję wspierają też: Komisji Europejska, Toyota, WORD Olsztyn oraz Polski Przemysł Spirytusowy.