« wiadomości »

Od 10 lat Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej nie tylko pod względem liczby ofiar śmiertelnych, ale także kosztów, jakie ponosi państwo z powodu tragedii drogowych.

W 2008 r. jedna ofiara wypadku drogowego kosztowała państwo 1,47 mln zł. od 2000 r. ta kwota uległa podwojeniu. Zdaniem Banku Światowego, wypadki drogowe pochłaniają 2 proc. naszego PKB.

Statystyki pokazują, że wśród ofiar wypadków przeważają osoby w przedziale wieku 15 - 45 lat, a 80 proc. z nich to mężczyźni. Tracimy więc najbardziej wydajnych zawodowo członków naszej populacji.

Samodzielna Pracownia Ekonomiki Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wyliczyła, że 1 tys. km autostrady może rocznie pomniejszyć liczbę zabitych na polskich drogach o 200 osób, a rannych o 1300.
Partnerzy fundacji

 

Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"

Europejska Noc Bez Wypadku

Jak co roku, 20 października stał pod znakiem paneuropejskiej akcji „Europejska Noc Bez Wypadku”. Fundacja Kierowca Bezpieczny  była jednym z realizatorów akcji, w Polsce.

Według światowego raportu „World Report on Road Traffic Injury, Prevention” Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych na świecie. W Europie ginie na drogach 10 000 osób rocznie, w wyniku prowadzenia pod wpływem alkoholu. „Europejska Noc Bez Wypadku” jest coroczną akcją odbywającą się w wielu miastach całej Europy. Tego dnia w klubach i dyskotekach propagowana jest idea trzeźwego, bezpiecznego i odpowiedzialnego powrotu do domu. Tegoroczne akcje prowadzone były w wielu miastach w Polsce, m.in. w Olsztynie, Szczytnie, Mrągowie, Elblągu, Nidzicy i Bartoszycach.

W nocy z 20 na 21 października w klubach i dyskotekach wolontariusze namawiali kierowców, aby wykazali się odpowiedzialnością i najlepiej zrezygnowali całkowicie z picia alkoholu w trakcie wieczornej zabawy lub zrezygnowali z prowadzenia samochodów w drodze powrotnej do domu, będąc po spożyciu alkoholu w klubie. Uczestnikom akcji zakładano na ręce rozpoznawalne, jednorazowe opaski, które miały im przypominać o przyjętym postanowieniu. Podczas opuszczania klubu osoby z opaskami miały możliwość przebadania się alkomatem. Konsekwentni kierowcy zostali nagrodzeni upominkami, natomiast osoby, które  miały alkohol w wydychanym powietrzu, były zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu powrotnego. Organizatorzy akcji "Europejska Noc Bez Wypadku" celowo wybrali noc z soboty na niedzielę, ponieważ wtedy dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi kierujących samochodami pod wpływem alkoholu.

Organizatorami akcji byli: Fundacja „Kierowca Bezpieczny”, Fundacja „Krzyś”, Responisibile Young Drivers przy wsparciu Krajowej Rady BRD. Akcję wspierały również Województwo Warmińsko-Mazurskie, osoby publiczne i wielu innych partnerów.© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"Poprzenia strona...

Na górę strony...

 www.321internet.pl Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu