Poprzenia strona...
Wiadomości


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
III Ogólnopolski Dzień Modlitwy za Kierowców

W środę 22 kwietnia w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa inaugurująca III Ogólnopolski Dzień Modlitwy za Kierowców, odbywający się pod hasłem "Otoczmy troską życie na naszych drogach". Po raz kolejny partnerem tego wydarzenia jest Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy za Kierowców przypada w niedzielę 26 kwietnia i jak co roku organizowany przez krajowego duszpasterza kierowców ks. dr Mariana Midurę, we współpracy min. z Komendą Główną Policji i Fundacją Kierowca Bezpieczny.

Konferencję poprowadził Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch. W spotkaniu udział wzięli: krajowy duszpasterz kierowców - ks. dr Marian Midura, dyrektor MIVA Polska - ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP - nadkomisarz Rafał Kozłowski, dyrektor ds. Bezpieczeństwa MSWiA - Jacek Zalewski, przedstawiciel WORD Olsztyn – Krzysztof Piskorz. Fundację Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny” reprezentował jej prezes Andrzej Kalitowicz.

Podczas konferencji przedstawiono m.in. o sytuację na polskich drogach oraz działania policji, innowacyjne rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, program "Razem bezpieczniej" mający na celu ograniczenie m.in. niebezpiecznych zachowania na drogach oraz koncepcję Powiatowych Centrów Edukacji Komunikacyjnej - powstających w woj. warmińsko-mazurskim, których celem jest przygotowanie m.in. materiałów edukacyjnych, prowadzenie szkoleń, organizowanie i przeprowadzanie turniejów ruchu drogowego.

W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Badania europejskie wykazują zaś, że prawie 25% wypadków jest skutkiem błędnej oceny prędkości przez kierowcę. Otoczmy zdecydowanie większą troską życie na naszych drogach! Nadmierna prędkość jest u nas głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego – apelował podczas konferencji ks. Marian Midura.

Prezes Fundacji „Kierowca Bezpieczny” Andrzej Kalitowicz podczas swojego wystąpienia podkreślił, że są trzy filary poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Pierwszy to instytucje państwowe i samorządowe, drugi to organizacje pozarządowe, a trzeci to kościół katolicki, który jest ważnym kanałem komunikowania się z uczestnikami ruchu drogowego. Prezes podziękował za ogromne zaangażowanie kościoła w sprawy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce i podkreślił, że jest to swoisty polski wyróżnik na tle działań w innych państwach Europy. Następnie przedstawił informacje o realizowanych oraz planowanych przez Fundację działaniach, w tym akcjach o charakterze paneuropejskim. Podkreślił również, że bardzo istotnym elementem poprawy bezpieczeństwa kierowców jest stosowanie innowacyjnych rozwiązań, w tym nowoczesnych technologii. Dobrym przykładem są informacje o niebezpiecznych strefach na drogach, zbierane przez policję i zamieszczane w coraz popularniejszych systemach nawigacji samochodowej (AutoMapa).

Uczestnikom konferencji przedstawiciele Fundacji „Kierowca Bezpieczny” zaprezentowali specjalny symulator jazdy samochodem. Osoby zainteresowane wirtualnym przejazdem miały możliwość sprawdzenia swojego refleksu oraz umiejętności prowadzenia auta podczas nietypowych sytuacji, jakie często zaskakują kierowców na drodze. Nie obyło się bez wirtualnych kolizji. Wszyscy uczestnicy biorący udział w przejazdach byli pod wrażeniem wysokiego stopnia realizmu, jaki towarzyszył poszczególnym sytuacjom drogowym i zaznaczali, iż podobne urządzenia mogłyby doskonale służyć przygotowaniu przyszłych i obecnych kierowców do uświadamiania różnorakich niebezpieczeństw czyhających na drodze, a zwłaszcza jak bardzo niebezpieczne jest podróżowanie z nadmierną prędkością.

Czytaj również:


 

 

© Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


Poprzenia strona...

Na górę strony...

 Wystawa Mleczko & Hołowczyc ''Bądź bezpiecznym kierowcą'' http://www.partnerstwodlabezpieczenstwa.pl Akcja Krzyś Krzysztof Hołowczyc [www.holek.pl]
Hołowczyc Management [www.holowczyc.pl]
Prawo jazdy [www.prawojazdy.pl]
Krajowa Rada Bezpieczństwa Ruchu Drogowego [www.krbrd.pl] MIVA Polska [www.miva.pl]
Sponsoring Expert - badania efektywności sponsoringu